Amikor Kósa Lajos egy konferencián ecsetelte a szerinte nagyon komoly bajban lévő hazai gazdaság állapotát, a hazai reakciók egyből az ő egészségügyi állapotára kérdeztek rá és nem a gazdaságéra.
Azt már megszoktuk, hogyha esik a forint, mindig keresnek egy olyan előzőnapi kijelentést valamelyik fideszes politikustól, amelyik alkalmasnak tűnik negatív piaci reakciók kiváltására. Az, hogy a forint évek óta hullámvasutazik, valamint csak a fideszes politikusok kijelentéseitől romlik, minden mástól javul (ha nem így lenne már 800 forint lenne egy euró) az marhára nem érdekel senkit. Az egyik legszebb maradéka a szocialisták mindenkori kampánystratégiájának, hogy nem tőlük, meg a gazdaságpolitikájuktól, hiszen attól csak javulhat, hanem természetesen Orbán Viktor felelőtlenségétől romlik bármelyik gazdasági mutató. Az is közismert tény, hogy jobboldali kormányok idején ugyanazok a gazdasági mutatók, ugyanazon az értékekkel a gazdasági összeomlás megkérdőjelezhetetlen jelei, viszont baloldali kormányok regnálásakor a sikeres gazdaságpolitika kétségbevonhatatlan ékkövei.
Ezért van az, többek közt, hogy a gazdaságról a saját anyukája sem tudja, hogy hogyan is van, meg persze attól, hogy az elmúlt nyolc éveben a pénz- és gazdasági miniszterek mindig a helyzetnek megfelelően hazudoztak.
Nálam jobban senki sem kívánja, (habár nincs devizahitelem), hogy Kósa Lajos csak a szokásos fideszes nyomulás keretében végezze terepelőkészítő munkáját és ne a tények birtokában nyilatkozzon felelősen.
Logikusnak tűnik ugyanis, hogy a Fidesz, heves vágyakozásában arra, hogy a következő választásokat is megnyerje, a teljes rovancsolást még az elején, úgy akarja lefolytatni, hogy ájulást színlel a gazdasági adatok láttán, majd lendületből mindent megváltoztat, miközben a szaros bilit, kb. 20 másodpercenként, az mszp már amúgy is bomlástermékekkel díszített kobakjára üríti. Ez logikus és szükséges lépés.
Világos, hogy egy teljesen működésképtelen országban olyan változások szükségesek, amelyek megrengetik a fundamentumokat és a mindennapi élet rutinjait is egyaránt. Ilyesmivel persze nem lehet választást nyerni, valamint nincs olyan politikai erő, még siker esetén sem, amely egymagában képes elvinni a balhét és ki is bírja a következmények teljességét. Miért is hibáztatnánk hát a Fideszt azért, hogy a trutyi 95%-áért felelős mszpszdsz bagázs nyakába akarja varrni a politikai felelősség döntő többségét az emberek előtt?
Persze lehet, hogy Kósa Lajos igazat beszélt. Az ő politikai arculatába belefér az, hogy a rossz hír bejelentése inkább növelje, mint csökkentse népszerűségét.
Ez persze, mint szinte minden politikai helyzet, olyan helyzet, ahol mindkét félnek elemi érdeke, hogy hazudjon. Csak utólag és közvetett bizonyítékok alapján dönthetjük majd el, hogy milyen is volt a gazdaság állapota valójában.
Formális logika szerint a Fidesz még igazat is mondhat, hiszen, ha tényleg nagy a baj, akkor ez a legjobb pillanat a szörnyülködésre és arra, hogy a lakosság szembesüljön vele, hogy az LCD TV-t nem kellett volna megvenni. Ha a gazdaság még az élők sorába tartozik, akkor is előnyös az ország számára a tragédiával való szembesülés, annak elfogadása, növeli a reformtoleranciát ugyanis. Túl és félre fogyasztunk ugyanis, ebben a stílusban, ahogy előadjuk magunkat az elmúlt években, nincs felfele út. Magyarán nem a piacok a lényegesek, hanem az, hogy a lakosság támogatja-e a nagy ugrást?
Azt viszont végképp nem értem, miért kéne elhinnem az országot nyolc év alatt teljesen lelakó politikai és értelmiségi elitnek, hogy most épp életében először igazat mond? Nekik aztán végképp érdekük hazudni, ha a választópolgárok rádöbbennek, hogy mit hagytak hátra, mert a 80%-20% arányú nem az mszpszdsz vircsaftra még nem tartalmazza a teljes rádöbbenés morcosságát, akkor az elszámoltatás alapossága és motiváltsága még kellemetlenebb lehet. Ráadásul szocialista felebarátaink abban reménykednek, hogyha sikerül a Fideszre tolniuk a gazdasági összeomlást, akkor hamarabb visszatérhetnek, mint ahogy hagyó miklós egészséges testtömegűre satnyul az előzetesben.
Szeretnék egyetlen érvet hallani annak indoklásául, hogy a korábbi pénzügyi kormányzat miért is nem hazudik most?
Amikor tavaly az idei költségvetést tervezték, azt hazudták, hogy ez nem választási költségvetés. Pedig az. Ha nem az lenne, akkor a kiadási oldala 600-800 milliárd forinttal kisebb lenne és tényleg 4% körül lenne a hiány. Az mszp-nek meg kb. annyi képviselője lenne a parlamentben, mint az LMP-nek. Hát persze, hogy végrehajtható költségvetést terveztek. Pontosan, mint az előző években mindig.
Magyarországon a független sajtónak is óriási hibája az, hogy nem fogták azt fel, hogy a dolgok már sohasem lesznek olyanok, mint voltak. Gazdaságilag, politikailag, társadalmilag, erkölcsileg a végére értünk annak a korszaknak, amikor volt miből megvásárolni előbb az emberek lojalitását, később a szavazatát. Reménykedjünk benne, hogy ezt a kormány is tudja.
Lehet, hogy már csak az igazsággal lehet megszerezni az emberek támogatását.
A baloldali értelmiségiek reménykedése ellenére nem volt csodavárás (ha volt az szocialista berkekben volt, hogy nem kapnak ki ennyire), amelyet majd az új kormány ellen lehet fordítani.
Az emberek csupán működő, patrióta és erős kormányt akartak, amelyik dolgozik.
Lehet, hogy Kósa hülyeségeket beszél, de ezt nem olyan embereknek kéne megítélni, akik oszkót és bajnait szavahihetőnek tartják.